понеділок, 30 січня 2012 р.

Львівська історія претендує на «Оскар»

      Польська стрічка «У темряві» режисера Агнєшки Холланд номінується на нагороду Американської кіноакадемії в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою»
Львівська історія претендує на «Оскар»  Польська стрічка “У темряві” (W ciemnosci), події в якій відбуваються у часи ІІ Світової війни у Львові, претендує на премію “Оскар”. Фільм потрапив у п’ятірку кращих у номінації “Найкращий фільм іноземною мовою”. Інтерес до стрічки підігріває той факт, що вона базується на реальних драматичних подіях.
      Стрічка “У темряві”, що розповідає історію євреїв, які рятувались від нацистів у львівській каналізації, на великому екрані з’явилась наприкінці минулого року. І з того часу не перестає збирати схвальні відгуки кінокритиків у всьому світі. Комісія, створена міністром культури Польщі, одноголосно прийняла рішення висунути саме її на здобуття нагороди Американської кіноакадемії. Робота знаної режисерки Агнєшки Холланд конкурує зі стрічками “Бикоголовий” (Бельгія), “Примітка” (Ізраїль), “Пан Лазар” (Канада), “Розлучення На­дера і Сімін” (Іран). Та кінознавці вважають, що ще ніколи Польща не була настільки близько до цієї престижної нагороди. Фільм був створений завдяки польсько-німецько-канадській співпраці.
     На рахунку авторки “У темряві”, режисера зі світовою славою Агнєшки Холланд, більш як десяток кіноробіт, зокрема скандальний фільм про стосунки Рембо і Верлена “Повне затемнення”, стрічка “Переписуючи Бетховена”. Вона працювала, окрім рідної Польщі, у Німеччині, Франції, США, писала сценарії для Анджея Вайди, Кшиштофа Кеслевського. Історія, що лягла в основу “У темряві”, близька самій режисерці. Її батьки у часи Другої світової померли в одному з гетто. До фільму її привів випадок. “Історію євреїв, яких поляк рятував від німців у львівській каналізації, під кінець 1980-х років розповів англійський журналіст Шелек, - розповідає вона. - Він зробив документальний фільм (у якому знялось кілька осіб із тих, що переховувались у каналізації, які на той час ще були живі), написав книжку «У каналах Львова». На цю книгу натрапив канадський сценарист Девід Шамун, який знайшов німецького продюсера. Саме з цим продюсером я робила фільм «Юлія повертається додому», тож він запропонував мені взятися за цю історію”.
     Події стрічки обертаються навколо історії майстра львівських каналізаційних мереж Леопольда Соха (у фільмі його зіграв Роберт Вєнцкєвич). Він, ризикуючи своїм життям і життям своїх рідних, врятував від смерті понад десятьох євреїв. Весною 1942 року відбувалась остаточна ліквідація гетто в містах Східної Європи, зокрема у Львові. Нацисти оголосили, що за будь-яку допомогу євреям, навіть якщо їм подадуть склянку води, вони каратимуть на смерть усю сім’ю помічника. Та ця загроза не злякала кількох сміливців, які не могли залишатися осторонь чужого горя. Леопольд Соха, Стефан Врублевський та Єжи Ковальов заховали у львівській каналізації приречених на смерть людей і протягом 14 місяців приносили їм їжу, прали одяг, оберігали перед новими небезпеками. “У темряві” - художня версія реальної історії подвигу та трагедії людських доль, коли євреям, щоб залишитися живими, довелось більше року жити у львівських каналах у приміщенні висотою 150 см, де дорослий навіть не міг стати у повен зріст і куди не потрапляло ні краплі світла.
    Агнєшка Холланд не лише відобразила у стрічці страшну реальність тих часів і те, як, незважаючи на релігійні, національні відмінності, а часом і особисту неприязнь, люди допомагають одне одному, а й підкреслила окремі нюанси ситуації, що склалась, як-от багатомовність середовища, що виникло у нетрях львівських каналів. “Частина євреїв розмовляла ідишем, поляки, що походили з нижчих класів львівського суспільства, - так званим «балаком», - розповідає про свою роботу над стрічкою Агнєшка Холланд. - Частина освічених євреїв спілкувалась німецькою, а оскільки у Львові переважало українське сере­довище, то частина євреїв говорила українською. Дехто з акторів знав ці мови (трійка акторів розмовляла ідишем), але решта мусили вчити мову своїх героїв. Коли зняла фільм, дізналася, що одна з учасниць цієї історії, Кристина Хіґєр, ще жива (коли відбувалися ці події, їй було сім років. - О. З.). Вона написала книжку «Дівчинка в зеленій кофтині», яку цього року видано в Польщі. Перед закінченням зйомок Кристина подивилась наш фільм і визнала, що він надзвичайно правдивий, хоч окремі деталі історії у стрічці, порівняно з автентичними, ми змінили”.

На фото: Кадр з фільму “У темряві”. Леопольд Соха (Роберт Вєнцкєвич) рятує маленьку єврейську дівчинку від смерті, заховавши її у нетрях львівської каналізації.
Фото imdb.com

Немає коментарів:

Дописати коментар