«Біблійні» рослини у Львові
Влітку, коли спекотно і так хочеться прохолоди й спокою, завітайте до Ботанічного саду НУ ім. Івана Франка. Навіть у вихідні тут затишно і, не зважаючи на те, що він розташований у самому центрі міста, на його стежках Ви знайдете втрачений спокій і насититесь надзвичайною енергетикою від його унікальних насаджень.
У Ботанічному саду Львівського національного університету імені Івана Франка, є декілька "біблійних" рослин, які на перший погляд здаються цілком буденними.
Думаю, прочитати про них буде цікаво.
Неопалима купина
Дерево, що палало перед Мойсеєм, можна побачити навіть сьогодні. Щоправда, в нас це дерево зветься "неопалима купина" (ясенець) і має своє символічне значення.
На думку науковців, ефект горіння міг бути викликаний ефірними оліями, що виділяє рослина, які на спекотному середземноморському сонці здатні спалахувати в повітрі. Якщо хочете пересвідчитись, то піднесіть запалений сірник до квітки у спекотний день. Однак, варто бути обережним, адже і в нашому кліматі можна обпектися неопалимою купиною!
Проте це не єдина версія "дива Господнього". За іншою, горіння як такого й не було, а лише ілюзія: така рослина як сенна чи касія вузьколиста в період масового цвітіння схожа на кущ, що палає. Квіти настільки густо вкривають гілки, що здається, ніби вони горять.
Карат і фіга
А от плоди ріжкового дерева, на думку багатьох дослідників, споживав Іван Хреститель, коли перебував в пустелі (хоча, за Біблією, то була сарана). У деяких країнах із цих плодів випікають хліб, але зазвичай їх використовують як корм для свиней. Плодами саме цього дерева хотів наповнити собі шлунок блудний син із відомої притчі.
Наукова назва ріжкового дерева – цератонія. Вона пов'язана з каратом, адже його насіння має точну вагу – 0,18 грама, і завдяки цій унікальній властивості слугувало колись еталоном ваги.
Також доволі часто на сторінках Біблії можна зустріти оповіді, де згадується про фігове дерево або смоківницю звичайну. Найвідомішою з них є розповідь із Книги Буття, де йдеться про Адама і Єву, які, побачивши свою наготу, саме з листя смоківниці зробили собі опаски. Плоди цього дерева (фіги або інжир) також споживають.
Оливкове дерево
Всі, мабуть, пам'ятають сад Гетсиманський, в якому Христос молився і де Його зрадив Юда. Так от, сад цей був оливковий (дерево, з якого збирають оливки, має назву маслина або оливкове дерево).
До речі, маслини живуть до 1000 і більше років, тому можна сподіватися, що оливкові дерева, які сьогодні ростуть у саду Гетсиманському, є німими свідками молитви Ісуса Христа.
Шанують цю рослину й араби. Існує гарна арабська легенда, яка розповідає про смерть пророка Мухамеда: на знак жалоби всі дерева скинули своє листя, а маслина - ні (адже вона - вічнозелена). Цим їй дорікали, на що рослина відповіла: "Ви, сестри, тільки волосся своє втратили, а в мене серце розірвалося". У такий спосіб ця легенда пояснює, чому в старих маслин глибоко розсічена кора на стовбурі.
Виноград
Досі ми говорили про екзотику. А зараз про виноград, який має теж свою історію. Перші писемні згадки про нього походять із Стародавнього Єгипту. Вік винограду - чотири тисячі років до нашої ери. За міфами, знайшов рослину бог Діоніс і посадив спочатку в пташину кістку, потім - в левову, а згодом - в ослину, що символізує мудрість: "Людина, котра вип'є трошки вина, стає схожою на пташку, більше – отримує сміливість лева. А коли вип'є забагато, то стає дурною, як осел".
В Біблії ж виноград займає особливе місце. Про його важливість свідчить хоча б те, що саме виноград Ной посадив першим після потопу. Однак у Біблії зазначено, що споживати його треба в міру.
Останні дослідження науковців свідчать, що хрест, на якому розпинали Ісуса Христа, був зроблений із деревини рослини, яка належала до родини соснових. Могла це бути навіть сосна-пінія. Про це дерево в Святій Книзі згадується рідше. Євреї використовують гілки сосни для будівництва наметів, під час святкування кучок – дня виходу з єгипетської неволі.
Ті, хто читав Біблію, мабуть, зустрічали згадку про гірчицю, яку порівнюють із Царством Божим.
В нашому кліматі гірчиця не виростає і до двох метрів,
в "біблійних" краях сягає чотирьох!
Це тільки невелика частина "біблійних" рослини. У Біблії їх згадано понад 200.
А, окрім того, у цьому чудовому парку можна побачити як квітне тюльпанове дерево і магнолія, торкнутись до голубої ялини, чи замилуватись різноцвіттям садових трав і квітів у оранжереях.
Завітайте і Ви відкриєте для себе ще один чарівний куточок славного міста Лева.
Немає коментарів:
Дописати коментар